A mai gázszilikát, (másnéven ytong) fehér színű, amivel nincs probléma és nem összekeverendő az 1990. előtt gyártott gázszilikáttal. A legtöbb probléma az utóbbi rendszerváltás előtt gyártott szürkés-kékes falazóelemmel volt, főként szilárdsági okok miatt. Mivel erőművi salakot tartalmaz, sugárzás szempontjából egészségügyi kockázatot jelenthet. A magas radonkoncentráció és az eseteleges radioaktív sugárzás veszélye viszont itt is fennál, ezért érdemes mérést végeztetni!

Gamma sugárzás határértékei a katasztrófa védelem által meghatározva:

Normál érték: <250 nSv/óra = <0,25 µSv/h

Figyelmeztetési szint: 250-500 nSv/óra = 0,25-0,5 µSv/h

Riasztási szint: 500 nSv/óra = 0,5 µSv/h

Hivatalos információk, adatok:

HIVATALOS KATASZTRÓFAVÉDELMI HATÁRÉRTÉKEK ITT!

Nemzeti Népegészségügyi Központ közleménye

Gázszilikát vagy Salak?
Mindkét anyag sugárzó lehet és okozhat magas radonkoncentrációt.
A különbség valójában szemmel látható a legtöbb esetben, de mivel sok variációt létrehoztak az emberek amikor a saját házukat építették, így néhány esetben megtévesztő.

Képek a salakról itt <<<

Hogyan történik a mérés?

Az épület méretétől függően, mindössze 1-2 órát vesz igénybe, a mérésekhez Geiger-Müller számláló és radonkoncentráció mérő műszert használunk, ami megmutatja, hogy az esetleges sugárzásból mekkora dózis éri az ingatlanban lakókat és ott tartózkodó személyeket.

Nem megijedni kell… előrelátónak lenni. Lehetséges, hogy nincs komoly probléma.

Egy épület felmérése során átvizsgálásra kerül az egész épület, és ha valahol magas értéket mutat a készülék ott lehet szükség beavatkozásra. A mérést tanácsadás követi a kiértékelt jegyzőkönyv alapján.

A vakolat miatt nem látható a falazóelem típusa de a gamma-sugárzás mérhető.

Tovább a képekhez >>>

___

Mérés igénylése!