Mi a radon?

A radon (222Rn), olyan természetben előforduló színtelen, szagtalan, radiokatív nemesgáz, amit speciális mérőműszerek nélkül nem tudunk érzékelni, mérni. A föld különböző részein eltérő koncentrációban van jelen a talajban természetes módon, így talajból vagy a különféle építőanyagokból kerülhet be az épületekbe, majd az emberi szervezetbe. Ha az ingatlan építésénél felhasznált építőanyag valószínűleg gázszilikát, kohósalak vagy esetleg vályog, nagyobb a valószínűsége hogy koncentráltabban van jelen a radongáz de téglából készült épületeknél is előfordul. Jellemzően az épületek alsó helyiségeiben koncentrálódik, mivel a radongáz nehezebb a levegőnél ezért alagsorok, pinceszintek, földszintek a veszélyesebb helyiségek. A levegőben lévő radonkoncentrációt általában Becquerel/köbméterben mérik ( Bq/m³ ).

Panel lakás

Tégla családi ház (emelet)

Tégla családi (ház földszint)
Radonkoncentráció ingadozása a szellőztetés hatására (3 nap időintervallum).

Radon szintek besorolása:
< 100 Bq/m3 – ALACSONY
100 – 200 Bq/m3 – ÁTLAGOS
200 – 300 Bq/m3 – MAGAS
> 300 Bq/m3 – GYAKORI SZELLŐZTETÉS VAGY SZELLŐZŐRENDSZER SZÜKSÉGES

Miért veszélyes?

A levegõben lévő aeroszolrészecskék felszínén tapad meg, mint például a por, a füst, majd ezekkel együtt belélegzést követően lerakódik a szervezetben. Bomlása alfa radioaktív sugárzással jár, ezáltal hosszútávon belélegezve, tüdőrák és más légzőszervi megbetegedések kialakulásáért lehet felelős. A már meglévő ingatlan esetében vagy az ingatlan megvásárlása előtt, ajánlott az épületben radonmérését végezni.

Hivatalos információk, adatok:

NEMZETI RADON CSELEKVÉSI TERV

Nemzeti Népegészségügyi Központ közleménye

Statisztikai adatok:

  • A szabad levegőn mért radon-koncentráció világátlaga 5-10 Bq/m³.
  • A lakóhelyiségekben mért radon-koncentráció világátlaga 50-60 Bq/m³.
  • A tüdőrák kialakulásának kb. 16 %-ért a radon lehet a felelős.
  • A dohányzók esetében 6x nagyobb a tüdő betegségének kialakulási esélye, ami a passzív dohányzókat is érinti.
  • Zárt helyiségben a rossz szellőzés miatt alakulnak ki feldúsult zónák.
  • Szinte minden épületet érint a probléma: Salak, Gázszilikát, Vályog, Tégla, stb..

A mérés folyamata:

A helyszíni radonkoncentráció mérése, egy speciális műszerrel történik. Épület méretétől függően kb. 1-2 órát vesz igénybe, amiről a helyszínen jegyzőkönyv készül. A kiértékelt jegyzőkönyvet szakmai tanácsadás követi, így az ingatlan tulajdonosa, illetve az ott élők tisztában lesznek az épület esetleges problémáival és a további teendőkkel.

Tovább a képekhez >>>

Mérés igénylése!