Mi az elektroszmog?
A kis és nagy feszültségű elektromos gépek és berendezések, valamint vezetékek, transzformátorok, erősítők, antennák és egyéb készülékek, működésükből adódóan különböző sugárzásokat bocsátanak ki. Erősségüktől és hatótávolságuktól függően, káros hatással lehetnek szervezetünkre. Ezek szabad szemmel nem láthatók, érzékszerveinkkel nem érzékelhetők a legtöbb esetben. Hosszú távon viszont daganatos és más megbetegedések kialakulásáért lehetnek felelősek, amennyiben nincs meg körülöttünk a biztonságos élettér. Ezek az értékek speciális műszerekkel mérhetők ki és összehasonlíthatók az Európai biztonsági értékekkel.
Az elektroszmog mérések az alábbi esetekben kiemelten fontosak:
- Szeretnénk az otthonunkat biztonságosnak tudni (háztartási berendezések megfelelő helyzete: wifi, telefon, stb.).
- Van a közelben nagyfeszültségű kábel.
- Van a közelben transzformátor (oszlopon vagy épületben).
- Vasúti felsővezeték van az épülethez közel.
- TV, mobiltelefon illetve más adótorony, illetve antenna van a közelben, esetleg közvetlenül a szemben lévő ház tetején.
- Állandó rossz közérzet.
- Régóta tartó sikertelen családalapítás.
A legtöbb épületben és a közterületen a referenciamérések alapján elmondható, hogy már akkor jó az érték, ha az alábbiak mérhetők a „valóságban”:
HF: kevesebb mint 1000 uW/m2
M: kevesebb mint 150 nT
E: kevesebb mint 50 V/m
Ezeknél jobb értékek csak tanyákon vagy ritkán lakott területeken mérhetők sok esetben. A városok vagy sűrűn lakott nagyobb vidéki településeken, általában a fentieknél magasabb értékek mérhetők.
Elektroszmog méréskor az alábbiakat merjünk:
- Épület közelében lévő nagyfeszültségű vezeték és transzformátor
- Épületen belül a falban futó vezetékek
- Épületen belüli elektromos gépek, berendezések
- Épületen kívüli adó-vevő egységek, antennák
- Egyéb tárgyak, berendezések a megrendelő kérésének eleget téve (kiemelten ajánlott a WIFI készülék, MOBILTELEFON mérése hogy ezzel kapcsolatban tájékoztatást kaphassunk, várandós nőkre és gyermekekre még nagyobb veszélyt jelenthetnek)!
A további menüpontokban részletes leírások találhatók..